Denumire, for organizator, însemne
Art. 1
Denumirea competiţiei este Liga Satelor BiArena la minifotbal.
Art. 2
Competiţia este organizată de Departamentul de Organizare și găzduită de Baza Sportivă BiArena din Sânandrei. Competiția se desfășoară cu acordul Federației de Minifotbal din România (FMR).

Art. 5
Se poate înscrie orice echipă având în denumire numele unei localități rurale (comună, sat) din România. În mod excepțional, pot participa și echipe reprezentând orașe din România. Se pot înscrie mai multe echipe din aceeași localitate.
Art. 6
Nu se percep taxe de înscriere. Taxa de participare este de 80 lei/echipă/meci.
Art. 7
Membrii participanți (echipele) au următoarele drepturi:
a) să exercite competenţele care le sunt oferite de statutul, regulamentele și hotărârile competiției;
b) să participe la competiţia organizată;
c) să prezinte propuneri în vederea îmbunătăţirii activităţii;
d) să se retragă din competiție.
Art. 8
Membrii participanți au obligaţia să respecte statutul, regulamentele şi hotărârile competiției.

Capitolul III
Regulile de joc
Art. 9
Competiţia respectă, în ordine:
a) prezentul Regulament;
b) Regulamentul de Joc adoptat de Federația de Minifotbal din România (FMR);
c) Regulamentului de Organizare a Activităţii Fotbalistice (ROAF) adoptat de Federația Română de Fotbal (FRF);
d) “Legile Jocului” de fotbal, promulgate de International Board şi acreditate de FIFA și utilizate de FRF.

Capitolul IV
Echipele participante
Art. 10
Echipele pot fi compuse din jucători indiferent de localitatea lor de naștere sau de domiciliu.

Capitolul V
Statutul jucătorului
Art. 11
Jucătorii echipelor pot fi cetăţeni români sau străini, având 10 ani împliniți, eventual legitimaţi (la orice nivel) în competiţiile organizate de FRF/AJF/AMFB.

Capitolul VI
Sancţiuni
Art. 12
Membrii participanți, oficialii şi jucătorii pot fi sancţionaţi pentru nerespectarea statutului, regulamentelor şi hotărârilor competiției.
b) blam;
c) suspendarea pentru un anumit număr de meciuri sau pentru o perioadă determinată sau nedeterminată (pentru lovirea intenţionată a unui adversar, provocarea de incidente);
d) excluderea din competiţie (pentru lovirea, insultarea sau ameninţarea arbitrilor sau a oficialilor).
Cartonașele galbene și roșii nu implică nicio penalizare financiară.

Capitolul VII
Intrarea în vigoare a statutului
Art. 15
Prezentul statut intră în vigoare începând cu data de 15 aprilie 2015.

B) Regulamentul de organizare
Capitolul VIII
Echipele
Art. 16
Pentru participarea la competiţie, echipele trebuie să se înscrie. Înscrierea trebuie să se producă până la data anunțată de Departamentul de Organizare.
Art. 17
Echipele pot avea echipament propriu de joc, compus din tricouri (eventual cu numere pe spate şi cu o culoare diferită la portar faţă de jucătorii de câmp) şi şorturi. În caz contrar, echipele vor primi veste de joc din partea Departamentului de Organizare.
Echipele au obligaţia să își asigure transportul până la terenul de joc.
Echipele care nu se prezintă la terenul de joc sau care folosesc jucători sub identitate falsă pierd meciul cu 3-0.

Capitolul IX
Terenurile de joc
Art. 18
Meciurile din competiţie se desfăşoară pe terenuri de fotbal, de dimensiuni reduse, cu suprafeţe cu gazon artificial (în sală sau în aer liber).

Art. 20
Se joacă în sistem 5+1 (un portar și cinci jucători de câmp). În ultimele patru etape ale campionatului (respectiv seriei, în cazul în care sunt mai multe serii, caz în care, pentru faza finală, nu mai pot fi efectuate modificări în lot) nu pot fi folosiți decât jucători care au evoluat deja pentru echipa respectivă în acel sezon. Un jucător poate evolua pentru maxim trei echipe într-o ediție.
Art. 21
O echipă care, la un meci, prezintă sau rămâne (caz în care meciul se întrerupe) cu mai puţin de patru jucători pe teren pierde meciul cu 3-0.
Art. 22
Fiecare echipă are dreptul la un număr nelimitat de înlocuiri de jucători. Un jucător înlocuit poate reintra ulterior. Toate înlocuirile se produc pe la mijlocul terenului. Echipele pot avea în lot şi pot folosi într-un meci oricâți jucători având cetăţenie străină.
Art. 23
Cartonaşele galbene primite de acelaşi jucător pe parcursul competiţiei nu se cumulează.
Jucătorii eliminaţi într-o etapă nu pot fi înlocuiți și automat nu au drept de joc în următoarea etapă. Nu există eliminări temporare.
Abaterile grave ale jucătorilor vor fi sesizate în raportul de arbitraj, cazurile respective fiind judecate de Departamentul de Organizare, iar jucătorii neavând drept de joc până la stabilirea deciziei Departamentului de Organizare.
Art. 24
Jucătorii sunt obligați să obțină viza medicală care să certifice că sunt apți pentru sport. Jucătorii evoluează în competiție pe proprie răspundere.

Capitolul XII
Arbitrii
Art. 25
La fiecare meci vor fi delegați unul sau doi arbitri (fără arbitri asistenți).
Art. 26
Arbitrii desemnaţi să conducă meciuri în competiţie trebuie să posede carnet de arbitru. Baremul de arbitraj va fi stabilit de comun acord între arbitri și Departamentul de Organizare.
Art. 27
În caz de neprezentare a unui arbitru, el va fi înlocuit, prin înţelegere între echipe, cu o altă persoană, care trebuie să posede carnet de arbitru.
Art. 28
Dacă la cel mult 30 de minute după ora oficială de începere a meciului nu este îndeplinită una dintre condiţiile necesare începerii meciului, arbitrul va fluiera sfârşitul jocului, decizia urmând a fi luată de Departamentul de Organizare.

Capitolul XIII
Sistem de desfăşurare
Art. 29
Durata unui meci este de 40 minute (două reprize de câte 20 minute, cu 5 minute pauză între reprize).
În serii, se acordă 3 puncte pentru victorie, 1 punct pentru egal şi 0 puncte pentru înfrângere.
Rezultatul unui meci se consideră definitiv numai după ce a fost omologat de către Departamentul de Organizare.
Art. 30
Competiţia se va desfăşura cu unul sau mai multe eșaloane valorice (Liga A, Liga B etc.), fiecare cu una sau mai multe serii (seria I, seria a II-a etc.).
Sistemul de disputare al fiecărei ediții se găsește în Anexa 1.
În serii, competiţia se va desfăşura în sistem campionat, fiecare echipă jucând cu fiecare (variante, în funcție de numărul echipelor participante: tur, tur – retur, trei tururi, patru tururi).
Tragerea la sorţi a programului competiţional este efectuată de către Departamentul de Organizare, conform tabelei Berger.
În cazul în care o echipă (purtând aceeași denumire) are programat, în aceeași zi și la ore apropiate, meci în campionatele oficiale de fotbal în 11 (Liga a IV-a, Campionatul Județean, Campionatul de Promoție etc.) sau în Campionatul Județean de Minifotbal, sau în cazuri de forță majoră (anunțate cu minim două zile înaintea meciului), meciul din Liga Satelor BiArena va fi reprogramat la o dată agreată și de echipa adversă.
Art. 31
În cazul edițiilor cu mai multe serii, câștigătoarele seriilor (plus, eventual, următoarele clasate) dintr-un eșalon se califică pentru faza finală, eliminatorie.
În faza eliminatorie se va juca fie în manșă unică, fie în manșă dublă (în acest caz nefiind luat în considerare numărul golurilor marcate ”acasă”, respectiv ”în deplasare”), în caz de scor egal la finalul manșei unice sau de scor general egal la finalul manșei retur jucându-se două reprize de prelungiri de câte 5 minute; dacă scorul, respectiv scorul general, este egal și la finalul prelungirilor, se vor executa lovituri de departajare de la 7 m (câte cinci, executate alternativ, apoi, dacă egalitatea se menține, câte una).
Art. 32
Clasamentele finale în serii se stabilesc pe baza punctelor acumulate.
În cazul în care, la final, două sau mai multe echipe sunt la egalitate de puncte, ele vor fi departajate astfel:
a) numărul de puncte obţinute în meciurile directe;
b) golaverajul general al meciurilor directe;
c) numărul mai mare de goluri marcate în meciurile directe (fără a lua în considerare numărul golurilor marcate ”acasă”, respectiv ”în deplasare”);
d) golaverajul general;
e) numărul de goluri marcate;
f) numărul de victorii;
g) tragere la sorți.
În clasamentele intermediare, departajarea în cazul egalităţii de puncte este decisă de golaverajul general.
Art. 33
Echipa de pe locul 1 va fi declarată câştigătoarea competiţiei (campioana Ligii Satelor BiArena la fotbal) și va primi trofeul competiţiei.
Echipele de pe locurile 1-3 din clasamentul final vor primi premii care vor fi anunțate înaintea începerii competiției.
Art. 34
O echipă care nu se prezintă, care nu se află pe teren cu cel mult 30 de minute după ora oficială de start sau care se retrage de pe teren pierde meciul cu 3-0.
În cazul în care o echipă se retrage, se desfiinţează sau este exclusă pe parcursul competiţiei, rezultatele meciurilor disputate de echipa respectivă sunt menţinute, echipa respectivă pierzând cu 3-0 meciurile rămase de disputat.
În cazul în care o echipă se retrage, se desfiinţează, se află la a doua neprezentare sau este exclusă pe parcursul competiţiei, ea poate fi înlocuită de o altă echipă, nou înscrisă, care va evolua cu denumirea ei proprie în campionat, dar va prelua rezultatele, din meciurile anterioare, ale echipei pe care o înlocuiește.
Art. 35
Datele şi orele de disputare sunt stabilite de către Departamentul de Organizare. Competiția se desfășoară sâmbătă, eventual și duminică.
Înaintea ultimei etape, toate restanțele trebuie să fi fost disputate.

Capitolul XIV
Reguli de desfăşurare
Art. 36
Lovitura de începere se execută precum la fotbalul în 11. Autul se execută cu piciorul. Autul de poartă se execută cu piciorul sau (în cazul portarului) cu piciorul sau cu mâna. Nu se joacă cu mantinelă. În cazul în care mingea lovește plafonul sălii, se acordă aut pentru echipa adversă. Nu există ofsaid.
În cazul pasei cu piciorul la propriul portar, acesta nu poate juca mingea cu mâna. Dacă mingea iese în afara terenului, după linia de poartă, din portarul echipei aflate în apărare, se acordă corner. Portarul nu poate marca gol cu mâna, din degajare.
Nu se poate marca gol direct din:
a) lovitură de începere;
b) aut de poartă;
c) aut;
d) lovitură liberă indirectă.
La auturi, auturi de poartă, cornere și lovituri libere, distanța la care trebuie să se afle zidul echipei aflate în apărare este de 5 m. Auturile, auturile de poartă și cornerele trebuie executate în decurs de 10 secunde. Acumularea unui număr de faulturi comise de către o echipă nu implică nicio penalizare. Alunecările sunt interzise. Crampoanele de teren cu iarbă sunt interzise.

Capitolul XV
Contestaţii
Art. 37
Toate contestaţiile vor fi trecute în raportul de arbitraj, urmând ca decizia să o ia Departamentul de Organizare.

Capitolul XVI
Dispoziţii finale
Art. 38
Prezentul regulament se completează în mod corespunzător cu dispoziţiile Legii educaţiei fizice şi sportului nr. 69/2000.
Art. 39
Departamentul de Organizare este format din: Octavian Stăncioiu – președinte; Liviu Gherman – membru.
Art. 40
Prezentul regulament intră în vigoare începând cu anul competiţional 2014/15.
Art. 41
Delegatul fiecărei echipe are obligația de a prezenta acest regulament antrenorului și jucătorilor echipei sale.